Menu

Projekt o górach świata

O górach

NAJWYŻSZE GÓRY ŚWIATA

projektprzyrka

Żyjemy w czasach rozwoju technologi gdzie wszystko jest dostępne za pomocą internetu oraz telefonu czy laptopa. Często jednak zapominamy o naturalnych cudach, którymi obdarza nas przyroda. Jednymi z takich cudów są najwyższe góry świata, które zostaną wam zaraz przedstawione. 

 

14. Sziszapangma

Oficjalna wysokość Sziszapangmy wynosi 8013 metrów nad poziomem morza. Góra leży w Tybecie czyli we współczesnych Chinach. Łańcuch górski w, którym leży góra to Himalaje. Nazwa Sziszapangma wywodzi się z języka tybetańskiego i oznacza Grań nad Trawiastą Równiną. To właśnie z tej góry, rozpoczyna swój bieg rzeka Arun, która jest dopływem Gangesu. Mimo iż Sziszapangma jest najniższą górą z wszystkich ośmiotysięczników to została zdobyta jako ostatnia 2 maja 1964 roku. Pierwszego zimowego wejścia dokonał polak Piotr Morawski i włoch Simone More w 2005 roku. Do roku 2000 liczba wejść odnotowanych na Sziszapangma wynosi 167 jednak 24 osoby już nigdy nie powróciły z z góry.

 

13. Gaszerbrum II

 Wysokość szczytu Gaszerbrum II to 8035 metrów nad poziomem morza. Góra ta leży w Azji na granicy Chin i Pakistanu. Pasmo górskie do, którego zalicza się Gaszerbrum II to Karakorum. Pierwsze wejście na tą górę miało miejsce 7 lipca 1956 roku, górę tą jako pierwsza zdobyła austryiacka ekipa pod kierownictwem Fritza Moraveca. Pierwszego zimowego wejścia na Gaszerbrum II 55 lat później 2 lutego 2011 roku dokonali Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards. Obecnie ten szczyt zdobyło 50 osób pochodzących z Polski.

                                  

 12. Falchan Kangri/ Broad Pea

Dwunastym pod względem wysokości szczytem na ziemii jest Broad Preak, który wynosi 8 051 metrów nad poziomem morza.Góra ta leży w Indiach. Pierwsze wejście na ten szczyt miało miejsce 9 czerwca 1957 roku przez austriacką ekipe z, której do dzisiejszych czasów żyją dwie osoby. Natomiast pierwszego zimowego wejścia dokonała polska ekipa 5 marca 2013 roku w składzie: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. Jednak nie wszyscy wrócili z góry. Podczas zejścia od grupy odłączyli się Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski, nie powrócili oni na noc do obozu co zmusiło ich do rozbicia biwaku w bardzo trudnych warunkach. Następnego dnis Macieja Berbeke zobaczył pakistańczyk jednak później nie udało się natrafić na jego ślad. 8 marca 2013r. kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki uznał himalaistów za zmarłych. Ciało Tomasza Kowalskiego odnaleziono w lipcu następnego roku.

 

11. Gaszerbrum I

 

 Wysokość Gaszerbrum I to 8 068 metrów nad poziomem morza. Szczyt ten leży w pasimie górskim Karakorum, w Indiach. Pierwsze wejście na ten szczyt miało miejsce 5 lipca 1958 roku. Natomiast pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt dokonali Adam Bielecki i Janusz Gołąb 9 marca 2012 roku okoł godziny 8: 30 czasu miejscowego.

 

10. Annapurna I

Annapurna I to szczyt leżący w Nepalu. Wysokość tej góy to 8 091 metrów nad poziomem morza. Annapurna I to pierwszy zdobyty przez człowieka osimiotysięcznik. Zdobycie miało miejsce 3 czerwca 1950 roku przez Maurice Herzog i Louise Lachenal. Pierwsi polacy, którzy zdobyli tę górę byli też pierwszymi ludźmi, którzy zdobyli Annapurna I w czasie zimy. Byli to Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka a dokonali tego 3 lutego 1987 roku. Ciekawostką jest, że nazwa góry oznacza wypełnioną pożywieniem i jest połączeniem sanskryckich słów.

 

9. Nanga Parbat

Oficjalna wysokość Nanga Parbat wynosi 8 126 metrów nad poziomem morza. Pierwsze wejście na Nanga Parbat miało miejsce 3 lipca 1953 roku, dokonał tego austriacki himalaista Hermann Buhl. Natomiast pierwsze wejście zimowe miało miejsce 26 lutego 2016 roku, zostało ono dokonane przez hiszpana, włocha i pakistańczyka. Ciekawostką jest, że jak narazie odnotowano tylko dwa zimowe wejścia na Nanga Parbat. Pierwsze w 2016r. a drugie w 2018 roku. Druga wyprawa w 2018r. zakończyła się częściowo szczęśliwie, gdyż z góry już nigdy nie wrócił jej zdobywca Tomasz Mackiewicz. Nazwa góry wywodzi się z języka sanskryt i oznacza ,, Naga Góra". Sama góra zznajduje się na terytorium Indii a leży w paśmie górskim Himalaje.

 

 

8. Manaslu

Manaslu ma wysokość 8 156 metrów nad poziomem morza. Szczyt jest położony na granicy Chin i Nepalu zaś pasmo góorskie do, którego należy to Himalaje. Nazwa Manaslu oznacza ,, Góra Ducha'' i pochodzi od słowa ,, mansa'' oznaczającego ducha lub duszę. Pierwotnymi zdobywcami Manaslu byli szerpa i japończyk, dokonali oni tego 9 maja 1956 roku. Pierwszego zimowego wejścia  dokonali polacy Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski 12 stycznia 1984 roku.

 

7. Dhaulagiri

Szczyt górski Dhaulagiri  wynosi 8 167 metrów nad poziomem morza. Leży on w Nepalu, zaś pasmo górskie do, którego należy to Himalaje. Góra przez pewien czas do połowy dziewiętnastego wieku była uważana za najwyższą na świecie. Pierwsze wejście na szczyt miało miejsce 13 maja 1960 roku. Pierwszymi zdobywcami Dhaukagiri w czasie zimy sa Jerzy Kukuczka i Andrzej Czok. Dokonali oni tego 21 stycznia 1985 roku. Wokół masywu Dhaulagiri mieści się także trasa trekingowa uchodzącą za jedną z najtrudniejszych w Himalajach.

 

6. Cho Oyu

Góra Cho Oyu liczy sobie 8 201 metrów nad poziomem morza. Leży ona na granicy Chin i Nepalu. Pasmo górskie, którego częścią jest Cho Oyu to Himalaje. Nazwa góry wywodzi się z języka tybetańskiego i oznacza turkusową boginię. Pierwszymi ludźmi, którzy stanęli na szczycie tej góry są austriacy. Dokonali oni tego 19 października 1954 roku. Pierwszymi ludźmi, którzy dokonali tego podczas zimy byli Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski. Zrobili oni to 12 lutego 1985 roku. Cho Oyu jest technicznie jednym z najłatwiejszych do zdobycia osimiotysięczników dlatego odsetek wypadków śmiertelnych jest tam najmniejszy.

 

5. Makalu

Szczyt Makalu leży na granicy Chin i Nepalu, ma wysokość 8463 metrów na poziomem morza. Makalu nalezy do pasma górskiego Himalaje. 15 maja 1955 roku dwaj fransuscy wspinacze dokonali historycznego pierwszego wejścia na Makalu. Pierwsze zimowe wejście miało miejsce 9 lutego 2009 roku, ludźmi którzy tego dokonali byli włoch Simone Moro i rosjanin Denis Urubko. Natomiast pierwszego polskiego wejścia na góre Makalu dokonał w czasie jesieni Jerzy Kukuczka. Nazwa Makalu ma niejasne pochodzenie, gdyż jest wiele teorii dotyczących jej znaczenia. 

 

4. Lhotse

Góra Lhotse mieści sie na granicy Chin i Nepalu. Wysokość jej szczytu to 8 516 metrów nad poziomem morza. Pasmo górskie do, którego należy Lhotse to Himalaje. Góra przez pewien czas nie miała żadnej nazwy, dopiero w 1921 roku Charles Howard-Buy nadał tej górze nazwe oznaczającą ,, Połdniowy Szczyt '' gdyż góra mieści się na południe od Mount Everest. Pierwszymi zdobywacmi góry byli szwajcarscy wspinacze, dokonali oni tego 18 maja 1956 roku. Pierwsze zimowe wejście na szczyt miało miejsce 31 grudni 1988 roku a dokonał tego polak Krzysztof Wielicki. Na południowej ścianie Lhotse w 1989 roku zginął jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów, zdobywca wszystkich ośmiotysięczników Jerzy Kukuczka. 

 

3. Kangczengdzonga

Kangczengdzonga ma 8 586 metrów nad poziomem morza. Góra mieści się na granicy Indii i Nepalu. Należy do pasma górskiego Himalaje. Nazwa góry oznacza ,, Pięć Skarbnic Wielkiego Śniegu ''. Pierwsze wejście na ten szczyt miało miejsce w 1955 rok, ludźmi którzy tego dokonali byli brytyjscy wspnacze. Pierwotne zimowe wejście na szczyt miało miejsce w 1986 roku a dokonał tego Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki.

 

2. K2 (Chogori)

Oficjana wysokość szczytu to 8 611 metrów nad poziomem morza Góra mieści się na granicy dwóch państw, Nepalu i Chin. K2 jest najwyższym szczytem pasma górskiego Karakorum. Pierwszego wejścia na tą górę dokonali dwaj włoscy wspinacze 31lipca 1954 roku. Góra aż do teraz pozostaje nie zdobyta zimą. Góra jest także nazywana górą mordercą gdyż ma trudności techniczne podczas wspinaczki pojawiają się tam bardzo wysoko bo około 8000 metów nad poziomem morza.

 

1. Czomolungma (Mount Everest)

Mount Everest jest najwyższym szczytem Ziemi. Ma on 8 848 metrów nad poziomem morza. Najwyższy szczyt świata leży w paśmie górskim Himalaje. Mount Everest leży na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej. Pierwszego wejścia na Mount Everest dokonano 29 maja 1953 roku, zaś pierwszego zimowego wejścia 17 lutego 1980 roku dokonała dwójka polaków w tym Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy.

 

 

 

© Projekt o górach świata
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci